Rusiya məhkəməsi "Azov" üzvlərinə 23 ilədək həbs cəzası verib
Mariupolun mühasirəsi zamanı əsir götürülmüş 23 ukraynalı Rusiya məhkəməsi tərəfindən 13 ildən 23 ilə qədər həbs cəzasına məhkum edilib. Məhkəmə onları terrorçuluqda təqsirli bilib. Kiyev bu məhkəmə prosesini beynəlxalq hüququn pozulması və "hərbi cinayət" adlandırıb.
Təqsirləndirilənlərin əksəriyyəti 2023-cü ilin iyununda Rostov şəhərində məhkəmə qarşısına çıxarılıb. Təxminən iki ildən sonra məhkəmə hökmü elan edib. İlkin olaraq təqsirləndirilən 24 şəxsdən 11-i əsir mübadiləsi nəticəsində Ukraynaya qayıtdıqdan sonra qiyabi olaraq məhkum edilib, biri isə ötən il həbsdə vəfat edib.
Rusiya mediası və hüquq müdafiəçiləri bildirib ki, təqsirləndirilənlər arasında Ukraynanın elit "Azov" briqadasının 14 hazırkı və keçmiş üzvü, eləcə də aşpaz və yardımçı heyətdə çalışan doqquz qadın və bir kişi olub. Rusiya "Azov" briqadasını terrorçu qrup kimi tanıyır.
Haqqında hökm oxunan bu şəxslər Rusiyanın Ukraynaya qarşı genişmiqyaslı işğal müharibəsinin ilk aylarında Azov dənizi sahilində yerləşən Mariupol şəhərinin mühasirəsi zamanı əsir götürülüb. "Azov" döyüşçüləri aylarla Rusiya qoşunlarına qarşı müqavimət göstərsələr də, 2022-ci ilin mayında təxminən 2 min 500 nəfər təslim olub.
Onların çoxu Mariupoldakı Azovstal polad zavodunda sonadək müqavimət göstərib.
Müttəhimlərdən birinin vəkili bildirib ki, Rusiyada saxlanılan 12 nəfər hökmə qarşı apellyasiya şikayəti verəcək. Lakin Rusiyada bəraət qərarları və uğurlu apellyasiyalar çox nadir haldır.